Adrenalínové akce všeho druhu

Lavinovým polem na Ťatliakovu chatu

Slovenské Roháče jsou úžasným místem v létě i v zimě. Nepřelidněné hory, opravdová příroda, koliby, halušky, strapačky, termály, dlouhé a upravené sjezdovky a kupodivu i zajímavé terény pro běžkaře. Co si přát více?

Běžkařská klasika v Orličkách

Orlické hory jsou vyhlášeným rájem běžkařů. Klasická hřebenovka v okolí Deštného je něco, co si někdo, kdo má v kůlně i sovětské běžky Visu Extra z Mukačeva nenechá ujít. Masarykova chata, Šerlišský mlýn, Kozí chlívek, tak to jsou prostě pojmy v běžkařských osvěžovnách. Za skvělé ubytování díky Ubytování u Krejčích

Kemping na Slovensku v -26,6 °C

Vyrazili jsme si va zimní výstup na Velký Choč. Na Slovensku mezitím udeřily rekordní mrazy. A tak jsme se po návratu z Velkého Choče v Jánošíkově kolibě u kořalky Demänovky dohodli, že si vyzkoušíme naši zimní výbavu a charaktery nocováním na extémním mrazu. Největší kosa na Slovensku za posledních cca 50 let. Chce to dobrou výbavu a zkušenosti s pobytem ve skutečně zimních podmínkách.

Zimní výstup na Velký Choč

Jedná se o poněkud zapomenutý ale nesmírně krásný vrchol Chočských vrchů. Nabízí jeden z nejlepších výhledů na Slovensku. Vybrali jsme si krátký a strmý výstup z Valaské Dubové a krásné zimní počasí.

Okruh, který nabízí Slezské Beskydy

Tento zimní okruh začíná a končí v Dolní Morávce. Výstup začíná zhurta sjezdovkou Morávka Sviňorky na Malý Travný, odtud cesta pomalu klesá na Visalaje, odtud je kousek na Bílý Kříž a poté přespání na hřebenu s výhledem na Lysou horu se stanem na pomezí Čech a Slovenska. Druhý den jsme se po druhém hřebenu vraceli zpět a na závěr byl gurmánský zážitek na Kolářově chatě na Slavíči. Odtud je to pouhých 9 km zpět na dolní Morávku.

Beskydy Lysá horaBeskydy Slavíč

Králický Sněžník v zimě

Výlet začíná u ski areálu Dolní Morava. Odtud pak lanovkou až na hřeben a po něm kolem prvorepublikových pevnůstek až na Králický Sněžník, také dříve Kladský Sněžník, nebo polsky Śnieżnik Kłodzki, a aby se ti nepletlo, tak německy Glatzer Schneeberg. Odtud návrat na Dolní Moravu. Nádherná vrcholovka s přespáním na hřebenu.  Prostě parádní zimní víkend.

Zimní přechod přes Novohradské hory

Výlet začíná v zaniklé obci Pohoří na Šumavě, poté následuje vrchol Myslivna a oběd na Huťskému rybníku. Poté po pár pivech v Žofínské hájence plánujeme přespání na rybníku Zlatá Ktiš. Ráno pokračujeme přes Vysokou do cíle naší výpravy, kde parkujeme auta.

Na kajaku po Soči

Řeka Soča v Julských Alpách je jedna z nejkrásnějších řek, co jsem viděl, a jede se na strašně vratkém plavidle. Ve vodě hlavou dolů skončil prakticky každý.

NOO

Soča, tentokrát na raftu

Řeka zůstala, plavidlo jsme změnili ale stejně jsme se vymáchali

Skála v Komorní Lhotce Beskydy

I Beskydy skýtají zajímavé terény na kratochvilné odpolední zalezení na kopci Godula.

Lezecká skála Komorní Lhotka

 

Závody na raftech České Vrbné

I přes to, že jsem se málem utopil, jsme skončili na bedně.

Canyoning - šance narazit si kokos snadno a rychle

Tentokráte země Slovinsko, místo Bovec. Kratochvíle pro adrenalínové závisláky se jmenuje canyoning. Jedná se o to proskákat se tůněmi a vodopády až do základního tábora.

Jak si v létě zalyžovat?

Poblíž Pardubic se dá zajezdit na čemkoliv, co plave. Lyže byly fajn, oplatek s držátky naopak naprostá hrůza.

Chcete si vlézt pod vodopád?

Že to nejde? A není tam bába v budce, co vybírá vstupné? Jde to. Vodopád Boka v Julských Alpách. Voda padá z výšky 90 m. Zážitek z burácejícího živlu je nepopsatelný. Cesta ovšem není snadná. Nevede tam žádná značená cesta. Rokle je plná obrovských balvanů, mezi kterýmu se prodírá prudká horská bystřina.  Ta je asi největším rizikem. Pokud by vás horská bystřina při průchodu strhla, vyloví vás až v Kobaridu. Tam ale určitě po vylovení nezapomeňte navštívit muzeum I. světové války, které je vyhlášené. Ale zpět k výstupu. Cesta nahoru vrcholí příchodem k burácejícímu vodopádu a valící se vodní tříště. Pocit ze síly přírody je fantastický. Ani se nechce věřit, že se v srdci Evropy dá zažít něco tak úchvatného uprostřed netknuté přírody.