Motocykly a motorkáři

Jak šel čas motorkáře

První fotka s mladý hejskem - motorkářem, který se vrátil domů po studiu na výšce. Žlutá motorka měla svou dobou věk veterána, ale byla naprostou legendou. Značka Norton bylo svého času to nejlepší, co se dalo v Anglii vykovat do podoby motorky. Na druhé fotce je ten samý už o pár pětiletek později. Stroj na rozdíl od něj omládl, pekelně zesílil  a zrychlil. Ježdění na motorce je ale pořád ten svělý zážitek. To trvá.

motorkář Aleš Šturza a Norton ES2morotkář Aleš Šturza a BMW R1100S

Mé motorky

Od Jawy 350, na které začínal v ČR snad každý. Tekl z toho olej, celé se to třepalo, vůbec to nejelo, furt něco nefungovalo. Prostě socialististická realita. Následovala anglická legenda Norton ES 2. Po delší pauze pak Následovala Kawasaki ZL 600 Eliminator. Neobvyklý chopper se čtyřválcovým motorem, když se mu naložilo, měl zvuk jak mixér. Poslední z řady je BMW R1100S. Dříve se říkalo, že bavoráky si kupují starší a usedlí pánové. Ti dneska tvrdí, že díky skvělému marketingu BMW to už dnes vůbec neplatí.

Jawa 350-634

Leták Jawa 350-634 z motorkářského pravěku hodně napoví. Za totáče to bylo super vozítko na dvou kolech. Nedávno jsem ale zažil déjà vu, když jsem užasle zíral na nový typ Jawy, která byla kopií tohoto stroje pouze vylepšena čínským motorem. Za pouhých 100 000,- No v době do detailu dokonalých motorek všech kategorií a vzhledů považuji nákup trochu za masochizmus.

 

Norton ES2

Norton ES2 byl vyráběný od roku 1927 do roku 1964. K nám se ještě  krátce dodával Matchless G80. Pár kusů Norton ES2 a Matchless G80 pro ČR byl prý směnný obchod československých soudruhů za traktory Zetor. Každopádně naprostá klasika. Kdo nezažil bouchání jednolampy, která na tři rány projela vesnicí, neuvěří.

Zažloutlé schéma motoru Norton ES2. Jak jak jednoduché, jak dokonalé.

Kawasaki ZL 600 Eliminator

Chopper s motorem Kawasaki Minja! Kombinace krásných tvarů chopperu a výkonného motoru ze supersportu. Málokterý chopper pohání mixer o objemu 600 ccm. Byla to fakt sranda. Jinak naprostý nezmar, který vyžadoval jen benzín a občas vyměnit olej.

 BMW R1100S

Přidávám video bavoráka BMW R1100S. Bavorák tohoto označení je opravdu všestranný. Motorka umí turistiku ale i okruhy. A ten, co ji na videu sedlá umí taky. Video snadno přesvědčí i nevěřící Tomáše. Býval to svého času nejsilnější boxer. To už dnes neplatí ale stále je to kvalitní výkovek spojený spoustou drátů a elektronických krabiček do dokonalého celku.

Pár perel z propagačního letáku na BMW R50/5 - R75/5

Za povšimnutí stojí speciální kombinéza borce před bazénem a hlavně neuvěřitelně vypracovaná integrální helma řídíče bavoráku.

Začátek motorkářské sezóny v Keblově

Kdo chce mít v nadcházející zezóně i tak trochu přímluvu "zvrchu" spěchá na tradiční žehnání motorkám v Keblově. Akci pořádá padre Max, známá celebrita, zvláště mezi jezdci na strojích Moto Guzzi. Mše, žehnání, projíždka. prostě zajímavá dubnová sobota. Pokud zrovna nesněží, tak mohu jen doporučit.

Sraz motorkářů KEEP RESPECT

Koncem července se pravidelně koná mororkářský sraz v Kladrubech. Sraz se koná v areálu rehabilitačního ústavu, kde mimochodem dávají dohromady dost motorkářů, kteří při ježdění prostě neměli štěstí, nebo potkali na silnici nějakého vola, který je zmrzačil. Vybrané peníze potom jdou jednomu z nich vybraných přímo přítomnými motorkáři. Muzika, kaskadéři, jídlo, pití, spanilá jízda. Velmi podařená akce s něčím tak trochu navíc...

KEEP RESPECT

Motorkáři na okruhu v Sosnové

Ač mám Masarykův okruh v Brně coby kamenem dohodil, naprosto mi učaroval okruh v Sosnové u České Lípy. Pokud se tam navíc koná tréning motorkářských dovedností a okruhové jízdy, tak není co řešit. Zopakovat si základní návyky je prostě velmi moudré. Na těchto akcích je k vidění stále více motorkářů a to i velmi zkušených.

Autodrom SosnováAutodrom SosnováAutodrom SosnováAutodrom Sosnová

Moc motorkářů na Masarykově okruhu v Brně

Úplný závěr sezóny patří vzpomínkové jízdě na památku smrti Marca Simoncelliho. v roce 2014 padl rekord v počtu 3795 motorek. Od té doby se všichni snaží ho překonat ale zatím marně.  Je nás tam hodně, tak se jede krokem dokola a pak rozjezd do všech světových stran. Termín je už dost pozdní, takže se babí léto v některých létech mění v naprostou sychravost.

Masarykv okruh Brno Moto Show rekordMasarykv okruh Brno Moto Show rekord