Via Ferraty ve Slovinsku

Via ferrata Mala Mojstrovka

Via ferrata Mala Mojstrovka  obtížnosti C, se nachází na stejnojmenné hoře vysoké 2332 m v Julských Alpách. Jedná se příjenmou půldenní ferratu. Pouze zajištění je občas tak nějak po slovinsku, takže vám občas lano vypadlé ze skály zůstane v ruce. Snadný nástup snadný sestup, prostě pohoda.

Via ferrata Prisojnikovo okno

Jedna z nejzajímavějších ferrat v Alpách. Díky obrovskému oknu ve skále se najednou ocitnete na druhé straně hory. Jištění je místy dobré místy žádné. Je třeba dávat pozor a držet rovnováhu. Sestup je již na pohodu. Celé to začíná a končí v sedle Vršič.

 Via Italiana na Mangart

Hora Mangart se tyčí osamoceně a její silueta je nezaměnitelnou dominantou Julských Alp. Cestou na horní parkoviště zažijete spoustu krásných výhledů, serpentin a úzké silnice. Z horního parkoviště je ferrata Via Italiana na dosah. Lezení je zábavné, ferrata dobře zajištěna, výhledy jsou strhující.  Obtížnost C/D.Na závěr nás čekal svěží deštíček. Na Mangart se dá vystoupit ještě přes Via Slovenia a nebo klasickou trekovou cestou bez zajištění. Mangart je bezesporu jedna z nejkrásnějších hor Julských Alp.

Úplně nová Via ferrata Mojstrana

Cestou na Triglav naleznete zajímavou ferratu na rozcvičení. Nachází se v centru stejnojmenné obce. Je zajímavá tím, že se v několika místech rozděluje podle obtížnosti. Bylo to příjemně strávené dopoledne.

Výstup Triglav z Trenty přes chatu na Doliču

Cesta začíná u obce Trenta, kde je i příjemný kemp. Nejprve se v mírném stoupání prochází lesem. Po krátké chvíli se cesta začne klikatit mezi skalami. Je nutno podotknout, že se jedná o nejsnazší cestu na Triglav. S přespáním na chatě na Doliču je ideální čas na trek dva dny. První den dorazit do chaty na Doliču a další den nalehko udělat Triglav a vrátit se zpět do Trenta. Závěr výstupu na Triglav je hodně vzdušný, na několika místech místech ferratový ale není to nikterak přehnaně náročné.  Pokud ale příjdou mraky, déšť, sníh, tak se situace může rychle zhoršit. Každý zájemce o trek musí počítat s opravdu velkým převýšením až nahoru to dělá přes 2200 m.

Výstup na Triglav, tentokrát z doliny Vrata

Tato cesta je mnohem více ferratová. Klasicky se chodí od Aljažev dom přes via ferratu Tomiškova pot a Pot čez Prag (pot je slovinsky cesta ale potit se u toho budete taky) Převýšení je 1900 m. Opět jsme zvolili dvoudení výstup s přespáním na chatě Triglavski dom. Výstup  via ferratou Tomiškova pot je zajímavá klasická ferrata krajinářského charakteru, dobře odjištěná. Po konci ferraty následuje pochod měsíční krajinou až k chatě Triglavski dom. Ta skýtá výborné zázemí, dobré jídlo pivo, umývárnu, prostě úplný vysokohorský luxus. Ráno zahalilo Vrchol Triglavu do ruda, prostě nádhera. Výstup z chaty je už 300 výškových metrů a dobře zajištěnou cestu. Za nějaký čas jsme na vrcholu, který se pozná podle divné plechové rakety, která má chránit poutníky před bouřkou. Podle pomníčků je bouřka na vrcholu opravdu problém.  Cestou je taky dost rušno. Cestu zpět jsme zvolili přes Pot čez Prag. Cesta je méně odjištěna, docela prudká a za deště i dost nebezpečná. Závěr vede údolím Vrata až na parkoviště u Aljažev dom. Tato varianta výstupu nabídne maximum zážitků z Julských Alp.

Via ferrata Divisione Julia na Visoki Kanin

Krásná hora na pomezí Slovinska a Itálie má jeden bonus - lanovku z městečka Bovec. Ušetřený čas se může věnovat důkladnému poznání vrcholu. Cesta vede náhorní planinou a závěrečný výstup ze slovinské strany je po lehké ferratě, výhledy jsou nádherné ale pozor! Ráno moc nevyspávat, protože po obědě je většinou vrchol zahalen mraky. Kdo si ale chce užít opravdové Via Ferraty, musí přejít na italskou stranu, kde ho čeká Via ferrata Divisione Julia, která končí na na vrcholu. A pak už jen nezmeškat poslední lanovku dolů.